اصطلاحات بازی مافیا

گاهی معنی اصطلاحات بازی مافیا و زمان استفاده صحیح از دیالوگ های بازی مافیا رو بخوبی نمی شناسیم و شنیدن برخی اصطلاحات مافیا در جمع گروهی از مافیابازان ما رو متعجب و سردرگم میکنه! در این مقاله سعی کردم شما رو با رایج ترین اصطلاحات بازی مافیا آشنا کنم.

رایج ترین اصطلاحات بازی مافیا:

گاد: همان راوی یا گرداننده بازیست. گاد همه اعضا رو می‌شناسه و بازی رو هدایت می‌کنه و وظیفه داره کاملا بی‌طرف بازی کنه.

سفید بودن: یعنی اون فرد شهروند بازیه و مافیا نیست.

سیاه بودن: یعنی اون فرد مافیا بازیه.

شهروند تبر به دست: به شهروندی که به خیال خودش مافیا ها را شناسایی میکنه و میکشه اما در واقع داره به ضرر شهروندان کار میکنه و شهروند حذف می‌کنه خطاب میشه. عبارت تبر زدن رو وقتی که یه نفر خلاف فاز و نظر جمع، نظر خودش رو خیلی کوبنده و مکرر اعلام کنه، بهش میگن داری تبر میزنی. یعنی یه چیزی داره ریشه میزنه و رشد میکنه، اما تو مدام داری بهش تبر میزنه و نمیذاری پا بگیره! البته درست بودن تبر زدن اون شخص بعد از بازی مشخص میشه. پس تبر زدن به خودی خود معنی بعدی نداره.

کاور کردن:  یعنی حمایت از اون فرد

تارگت : اتهام یا شکی که در بازی به همدیگه نسبت میدن. مثلا شخصی میگه تارگت من فلانیه به این دلیل که….

تارگت بک : اتهام رو برگردوندن. مثلا وقتی بازیکنی، متقابلا به بازیکنی که بهش تارگت زده، تارگت بزنه.

چلنج : یا چالش دادن، به در اختیار گذاشتن باقی مونده ی زمان صحبت به دیگران، گفته میشه.

فکت : بیان استدلاله. مثلا میگن فلانی فکتی نداده یعنی تا اینجای بازی حرف یا استدلالی بیان نکرده.

اَکت : یا اکت شب درواقع به هر صدایی، حرکتی یا ردی که از رفتار بازیکن‌ در فاز شب توسط دیگران گرفته بشه میگن.

لایک: تایید یا موافقت با استدلال دیگرانه که همان لحظه با حرکت دست و یا در نوبت صحبت بیان می شه.

دیس لایک: رد کردن و ابراز مخالفته که با حرکت دست نشون داده می شه.

استعلام: به اشاره ی کاراگاه بازی و درخواستشون از گاد، استعلام گیری از حدس نقش مافیای بازیکن انجام میشه و جواب گاد جواب استعلامه.

اعلام وضعیت: زمانی که گاد تعداد مافیاهای داخل بازی رو مشخص کنه.

ترن: یعنی نوبت. مثلا میگن ترن صحبت خودت حرف بزن، یعنی نوبت صحبت خودت که شد مطرح کن.

سناریو : نقشه داشتن، مثلا میگن شما سناریوتو از قبل چیدی…

تهمت خوردن: کسی که تهمت زن بهش اشاره کرده و استعلامش مثبت شده

وصیت: به صحبت های انتهایی فرد کشته شده در بازی میگن.

پلتیک: یعنی داری با سیاست بازی میکنی

mafia-nights

mafia-nights

هیل یا سیو: به شفا دادن و نجات یافتن توسط دکتر گفته میشه. یا مثلا بازیکنی که احساس میکنه ممکنه شات شب باشه از دکتر درخواست سیو میکنه.

پوش: زیر فشار قراردادن. وقتی به یه نفر اتهام پوش کردن نسبت داده میشه، به نوعی دارن بهش اتهام مافیا بودن میزنن. بعضی وقتا بعد از اینکه یه شهروند یکی دو تا اتهام می‌خوره، ممکنه مافیا هم از این قضیه سواستفاده بکنه و سعی بکنه اون فرد رو از بازی بیرون کنه. به این حرکت میگن پوش کردن.

کنسه: یعنی گول زدن. توی شطرنج کنسه دادن یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن. حالا توی مافیا کسی که بلند میشه به بازی حرکت میده و میگه این کار رو بکنید برنده می شیم یا فلانی رو بزنید که مافیا بره بیرون، میشه کنسه دادن. که آخر بازی مشخص میشه باید با اون فرد همراهی میشده یا خیر!

نقش دزدی: به حرکتی گفته میشه که یک فرد در هر نقشی ادعای در نقشی دیگه بودن رو میکنه (به صورت غیر مستقیم).

شات شب : به کشته شب خطاب میشه

نکست: یعنی بعدی

دفاعیه: کسانی که احساس می کنن در رأی گیری رأی میارن فقط، اجازه دفاع از خود و استدلال آوردن برای تبرئه خود هستن. در این زمان کسانی که افراد دیگه رو متهم کنن متخلف محسوب میشن.

باگ: ایراد

کیل: به کشته شدن شخص توسط تیر گفته میشه.

پشت دست بازی کردن: به تکنیکی که یک شهروند یا یک مافیا موافق با یک فرد دیگه بازی میکنه میگیم داری پشت دستش بازی میکنی.

خود زنی: به حرکتی که مافیاها یکی از یارهاشون رو در روز یا در شب می‌زنن گفته میشه.

قارچ : اصطلاح قارچ در بازی مافیا، وقتی به کار برده میشه که فرد یا افرادی در اثر اتفاقی یا صحبتی، مافیا بودنشون فوری تابلو بشه. در این مواقع میگن فلانی مثل قارچ بیرون زد، یا فلانی قارچه! یکی از ویژگی‌های قارچ، رشد کردن سریع در هنگام وقوع رعد و برقه. یعنی تا یکی دو تا رعد و برق زده میشه، یهو میبینی کلی قارچ از زمین در میان.

تک رأی: کسی که احساس می کنه کاملا به مافیا بودن یک نفر مطمئنه، در این زمان نام این فرد رو به عنوان تک رأی اعلام می کنه تا بتونه دیگران هم با خودش همراه کنه.

استدلال: در این زمان بازیکنانی که احساس می کنن نسبت به روند بازی تحلیل خاصی دارن و این توانایی رو دارن که به روند بازی کمک کنن، بدون متهم کردن افراد می تونن استدلال های خودشون رو از جریان بازی اعلام کنن.

تو دیوار: بعضی افراد در بازی مافیا با قاب عکس روی دیوار فرق چندانی ندارن! صبحت خاصی نمیکنن و فقط رای میدن. که اصطلاحا افراد «تو دیوار» بازی هستن!

نایت ویژن: یعنی تقلب کرده و شب یواشکی چشمش رو باز کرده. مثلا میگن کسی نایت ویژن (night vision) داره یا نایت ویژن زده، یعنی زحمت کشیده تقلب کرده!

موج سواری: وقتی یه بحثی از یک نفر شروع میشه و همینطور نفرات بعدی هم در موردش صحبت کنن، اصطلاحا میگن یه موجی درست شده. حالا این بین کسی که بخواد علیرغم اعتقاد خودش به موضوع اون موج، ازش استفاده کنه و اصطلاحا سواری بگیره، بهش میگن داره موج سواری میکنه.

گره: توی بازی مافیا بعضی وقتا بین دو یا چند نفر، یه ابهامی به وجود میاد که نمیشه درستی هیچ یک از طرف‌های ابهام رو به راحتی تشخیص داد. اینجور وقتا میگن که گره افتاده توی بازی.این حالت جوریه که از دیدگاه هر طرف که نگاه کنی انگار اون شخص درست میگه و نمیشه حرفش رو به راحتی رد کرد.

اصل سوزش: اصل سوزش یه شوخیه که بین بازیکن‌هایی که زیاد با هم بازی می‌کنن رواج داره. مثلا میگن: فلانی به خاطر اصل سوزش داره به من رای میده! یعنی فلانی چون از بازی‌های قبلی‌ای که با هم کردیم سوخته، الان هم داره رای میده به من.

تله: تله هم یکی از تریک‌هایی هست که بازیکنا میتونن به هم دیگه بزنن. مثلا دو تا بازیکن با هم دیگه هماهنگ میکنن تا یه سوژه‌ی ساختگی رو بندازن توی بازی. بعد که سوژه راه میافته، ممکنه یه مافیا که از ساختگی بودن سوژه با خبر نباشه، شروع کنه به پر و بال دادن به سوژه. اینطوری میشه گفت که بازیکنا براش تله گذاشته بودن

اصل پوزش: وقتی بازیکنی در بازی‌های قبلی بد بازی کرده باشه یا شک بی‌مورد روی کسی انداخته باشه، میگه با توجه به «اصل پوزش در مافیا» این دست به فلانی اعتماد می‌کنم و رای نمیدم. یا همچین مواردی. این اصطلاح هم بین کسانی که با هم از قبل بازی کرده باشن متداوله.

 نوب: نوب یعنی تازه‌کار. منظور از نوب همون noob در زبان انگلیسیه. یعنی کسی که در زمینه‌ی خاصی مهارت زیادی نداره و زیاد تجربه کسب نکرده. باید اینو در نظر داشت که نوب حرف بدی نیست.

نو لینچ: خود کلمه‌ی lynch معنی اعدام کردن و زجرکش کردن رو میده. وقتی میگیم no lynch شده که در طول روز و هنگام رای‌گیری، کسی برای اعدام بالا نیاد، یا بین دو فردی که بالا اومدن، رای‌ها مساوی تقسیم بشه. در این حالت‌ها میگن نو لینچ شد.

شب مافیا

وتو: یکی از نقش‌های شهروندی، شهرداره. شهردار این قدرت رو داره که تصمیم بازیکن‌ها برای اعدام یک نفر رو لغو کنه. حتی اگه خیلی رای هم آورده باشه، شهردار این امکان رو داره که از اعدام اون شخص جلوگیری کنه. به این عمل شهردار در بازی مافیا، وتو کردن میگن.

کولپس کرده: خودش رو باخته – فروپاشی درونی

نطق: به یک دقیقه صحبت اجباری به دلیل اشاره کشیش در شب گفته میشه.

سایلنت:  کسی که ناتاشا بهش اشاره کرده و حق صحبت نداره.

نبش قبر: مرگ افعی توسط گورکن

اعدام: مرگ زندانی ها توسط زندان بان

مرگ ماسونی: بیدار شدن یک مافیا در تیم ماسونی و مرگ تمام اعضای فراماسونی به جز مافیا

و…

امیدوارم تا اینجا مقاله با بیشتر اصطلاحات بازی مافیا آشنا شده باشید. برای اطلاعات بیشتر درباره کارت نقش های شب مافیا به این مقاله مراجعه کنید.

مافیا بازی استدلال‌هاست. طبیعتاً شهر، قوانین مختص به خودش را دارد و ممکن است در نگاه اول کمی سخت و پیچیده به نظر برسد. اما با چند بار بازی کردن، خیلی زود همه چیز را خواهید آموخت و به قوانین این شهر مسلط خواهید شد. در این بین نقش‌های زیادی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها می‌توانند به تیم خود کمک کنند. داستان این بازی، جریان شهری است که توسط یک هدایت کننده که به او گاد، گاهی لرد و راوی هم می‌گویند، مدیریت و روایت می‌شود.

بازی در دو فاز روز و شب انجام می شود.

در فاز روز تک تک بازیکنان صحبت میکنند، تا با توجه به صحبتهای سایر بازیکنان، اعضای تیم مافیا را شناسایی کنند. شهروندان فقط می‌دانند چند مافیا در بازی وجود دارد و غیر از این، هیچ نمی‌دانند. آن‌ها باید سعی کنند مافیا را پیدا کرده و با رای‌های خود او را بکشند. در صورت توافق اکثریت بازیکنان در رای گیری، در هر روز، یک نفر از بازی حذف شده، و نقش ایشان از طرف گاد یا راویی بازی اعلام خواهد شد.

در فاز شب بازی، افراد مافیا که در شب اول بیدار شده و یکدیگر را میشناسند به صورت مخفیانه یک شهروند را می‌کشند.

در طول شب، مستقل های بازی با توجه به نقش خودشون با اعلام گاد فعالیت لازم را انجام میدهند.

تکرار فاز روز و شب تا زمانی ادامه می‌یابد که همه ی مافیاها حذف شوند مساوی با (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا). یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد برنده بازی شود.

تمام حقوق این وبسایت متعلق به مرکز بازی‌های‌فکری و اتاق‌فرار تهران می باشد.
میتونم کمکتون کنم؟
×

در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم